chillersistemleri.com: Chiller Montajı

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak değişik bir kaynağa transfer eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sıkıştırılan ve ısınan tülın kondanserde soğutulması ile çhileışır. Henüz sonrasında genleşme vanasından sabık tülın edisyonncı çevresı ile sıcaklığı düşer ve sıvılaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak maksut sıvının üzerinden ısıyı hileır hileçrahat basınçta tül olarak kompresöre gelir, gene sıkıştırılır. Çhileışma sistemi bu şekilde devam eder.

Chiller sistemi;

Sutaş soğutmalı chiller
üslup soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi nasıl çhileışır sorusuna yanıt iletmek bâtınin soğutma gruplarını ayrı ayrı tetkik etmek gerekir.

üslup Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine bakılırsa gruplandırılır. En makro ayrım ise ısı deposunın ne evetğudur. şayet ısı havaya atılmışyorsa esinti kaynaklı soğutma grubu, suya atılmışyorsa kez kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. üslup soğutmalı chiller sistemleri, chiller içerisindeki soğutucu tülın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin esinti soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çhileışır.

Kompresörde sıkıştırılmış ve ali sıcaklıkta tül halindeki soğutucu rahatışhun kondansere gönderilir. Fanlar muavenetı ile batarya yüzeyinde esinti rahatışı sağlamlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Sutaş Soğutmalı Chiller
Sutaş soğutmalı chiller soğutma sistemleri, esinti soğutmalı chiller çhileışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki har tülı kez ile soğutur. Gazın soğutulması bâtınin esinti soğutmalı bataryalar yerine kez kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı bileğsoruntiriciler kullanılır.

Chiller nasıl çhileışır diyenler bâtınin kez soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içerisinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında kez kaynağı ihtiyacının olduğunu göstermek gerekir. Sutaş kaynakları; akarsu, derya, soğutma kulesi veya ölçünlü kez hattı kabil. Sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek kayranın mahcurlığı, enerji maliyetlerinin önemli lakin kez maliyetlerinin sakıt evetğu yerlerde kullanılır.

Sutaş soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çhileışabilme özelliğine mevla evetğu bâtınin soğutma maksut bölgeye en benzeyen şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile ülküsel çözüm sağlamlamaktadır. Yoğunluk üstü araçlarının iklimlendirilmesi bâtınin bile kez soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nasıl çhileışır diyenler bâtınin son olarak kez soğutmalı chiller sistemlerinin takım hacmini minimize ettiği bâtınin benzeri kapasitedeki chiller aletina nazaran %65 elan bayağı hacim sağlamış olduğunı göstermek gerekir. Aynı zamanda kompresör çhileışma başarımındaki yükselme sebebi ile elan sakıt çarpıcılık tüketimi yapar ve ali başarım sağlamlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri özellikle çıkmak üzere, besin ve ilaç uran, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, soğuk esinti depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Ancak her yararlanma kayranına uygun chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi nasıl çhileışır sorularınıza yanıt aldıysanız üretim merkeziniz ve sorunletmeniz bâtınin size özel chiller çözümleri ile tanıdıkabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden takviye alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir